چرا امر به معروف نمیکنیم؟/1-چون

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  فروشگاه

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  چرا امر به معروف نمیکنیم ؟ 

  1-چون اهمیت امر به معروف را نمی دانیم

  پیامبر اسلام (ص) در تمثیلی زیبا، پیکره اجتماع را به یک کشتی تشبیه کردند و عدم امر به معروف و نهی از منکر را به مثابه سوراخ کردن کشتی توسط یک فرد و سکوت دیگران دانستند

  1. چون اهمیت امر به معروف را نمی دانیم 

  یکی از مهمترین ابزارها و لوازم بذل توجه به هر موضوعی،دانستن اهمیت و فضیلت آن چیز است و بدیهی است که تا کسی عمل یا شئی را مهم و ارزشمند تلقی نکند، هرگز به سرااغ آن نخواهد رفت. همچنین است امر به معروف و نهی از منکر؛ که تا ما به ارزش و اهمیت آن در اسلام و نیز در ساختن و پالایش جامعه و زشتی ها و پلشتی ها پی نبریم، عمل به آن نیز برایمان مشکل خواهد بود.

  همان طور که یک باغ بزرگ با رعایت شرایط و رسیدگی به نیازهای اساسی از قبیل : آبیاری به موقع، تامین کود، حرس شاخ و برگ های اضافی، مبارزه با حشرات موذی، گیاهان انگلی، علف های هرز و ده ها آفت دیگر دوام می یابد و ثمر بخش می گردد، اجرا و تداوم برنامه های اسلام و درخشش استعدادهای انسانی و نیز رسیدن به رشد و کمال، در صورتی ممکن خواهد بود که شرایط مناسب فراهم شده و موانع و آفت های مختلف فردی و اجتماعی نابود گردد.
  پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) در تمثیلی زیبا، پیکر اجتماع را به یک کشتی تشبیه کرده و می فرمایند : اگر یکی از افراد سوار بر کشتی ادعا کند من در کشتی حق دارم، لذا می توانم آن را سوراخ کنم و مسافران دیگر او را از این کار باز ندارند، موجب هلاکت همگان خواهد شد، زیرا غرق شدن کشتی، هلاکت همگان را در پی دارد و اگر دیگران بی تفاوت نباشند و او را از این عمل بازدارند، هم خود و هم او را نجات خواهند داد. ( صحیح بخاری،ج 2،ص 822)

  نویسنده : حیدر طهماسبی بازدید : 92 تاريخ : دوشنبه 21 بهمن 1392 ساعت: 20:13
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها